Status message

د پژواک خدمتونه

د انځورونو څانګه

د ولس غږ کلتوري پروګرامونه

د ټاکنو خبري پوښښ

د کانونو په اړه ځانګړې پاڼه

Afghan Peace Process Special Page

د پژواک د سوداګريزو اعلانونو خدمتونه

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

براى صدها زن زراعت پيشه در جوزجان وسايل باغدارى توزيع شد

براى صدها زن زراعت پيشه در جوزجان وسايل باغدارى توزيع شد

Sep 11, 2017 - 14:29

شبرغان (پژواک،٢٠سنبله ٩٦): مسوولان در رياست زراعت ولايت جوزجان مى گويند که براى خودکفايی اقتصادی خانواده های زراعت پيشه، به پنجصد تن از زنان زراعت پيشه در اين ولايت،  تجهيزات و لوازم باغداری توزيع گرديده است.

محمد رحمن  ارغنديوال ريس زراعت، آبياری و مالداری  ولايت جوزجان گفت: "در سال روان طبق برنامه وزارت زراعت، برای تقويت باغداری در ولايت جوزجان، براى  زنان خانواده های بی بضاعت ولسوالی های فيض آباد, آقچه, خواجه دو کوه و شهر شبرغان, تجهيزات و لوازم باغداری را توزيع کرديم."

وی افزودکه  تجهيزات يادشده؛ شامل نُه  قلم لوازم کاری باغداری  ازجمله  تانکر آب, بيل, کُلند, سطل, داس, آب پاشک, کتمن, شاخی و ساير لوازم ضروری است، که زنان از آن در مسايل زراعتی و باغداری استفاده مى کنند.

به گفته ارغنديوال، اين تجهيزات با در نظرداشت مشکلات کم آبی در ولايت جوزجان، برای زنان زراعت پيشه توزيع گرديده است که آنها مى توانند به شکل آبياری سيستم قطره يی از آن استفاده نمايند و تجهيزات توزيع شده، مى تواند زنان را کمک کند تا کارهای زراعتی شانرا رنگ و رونق دهند  و از اين طريق مسايل اقتصادی خانواده های شانرا تقويت نمايند.

رييس زراعت، آبياری و مالداری ولايت جوزجان گفت که بخاطر استفاده از وسايل توزيع شده برای زنان, آنها قبلا آموزش های لازم را برای مدت شش روز پشت سرگذرانده اند.

او افزود: "هدف کلی ما از توزيع اين وسايل، خودکفايی اقتصادی خانواده های زراعت پيشه است تا بتوانند با کشت نباتات مختلف، هم مشکلات اقتصادی خود را برطرف سازند و هم قسمتی از محصولات شان را برای فروش به بازار عرضه کنند."

حليمه مديراقتصاد خانواده های رياست زراعت ولايت جوزجان گفت که  اين برنامه، از طرف رياست اقتصاد خانواده های وزارت زراعت به زنان روی دست گرفته شده است .

وى افزود که تجهيزات توزیع شده، مى تواند در امر بهبودی امور زراعتی زنان موثر واقع گردد؛ چون اينها با استفاده از سيستم قطره يی آب, مى توانند از ضايعات آب زراعتی جلوگيری کنند و با مصرف کمى آب, زراعت خوبتر داشته باشند.

حليمه خاطرنشان ساخت که  اکنون برخی زنان در قرا و قصبات شهر شبرغان، در باغچه های خانگی مصروف کار زراعتی اند و نباتات مختلفی را چون باميه, بادنجان رومی, سمارق, بادرنگ, پالک و نوش پياز کشت کرده و از طريق فروش آن، تامين معيشت مى کنند.

روشن زن پنجاه ساله باشنده قريه کهلک درشهرشبرغان، يکتن از زنان زراعت پيشه گفت: "از تجهيزاتی که برای ما توزيع شده، مى توانیم در امور زراعتی از آن استفاده کنيم."

او افزود: "من در خانه باغچه خانگی دارم و در شروع امسال، رياست زراعت برای ما تخم سبزيجات را نيز توزيع کرده بود که ما آن را کشت کرده هم برای خوراک خود استفاده نموديم و هم قسمتی را برای فروش، به بازار عرضه کرديم که از اين بابت، پول خوب را نيز به دست آورده ام."

این زن مدعی است که تنها از فروش محصولات سبزيجات، در دو ماه گذشته توانسته ده هزار افغانی مفاد به دست آورد.

هاجره يکتن از دهاقين پيشقدم شهر شبرغان گفت: "قبل از آنکه پروگرام های آموزشی رياست زراعت را دنبال کنيم، در مورد کشت و زراعت چيزی نمى دانستيم، ولی پس از دنبال نمودن کورس های  زراعتی، تغييرات مثبتی در زندگی ما رونما شده است و از وقتی که رياست زراعت، در مورد کشت و زراعت، ما را کمک نموده زندگی ما از لحاظ اقتصادی خيلی  تغيير کرده است."

اين زن افزود: "ما مى خواهيم تا رياست زراعت، برنامه های وسيعتری را برای ما در اين راستا عملی کند تا بتوانيم در مورد زراعت بيشتربدانيم."

هاجره از نبود مارکيت منظم برای فروش محصولات زراعتی شکايت کرد و از مسوولين خواست که در اين راستا به آنها سهولت های لازم را ايجاد کنند؛ تا آنها بتوانند برای پيشبرد امور زراعتی، کارهای موثرتری را انجام دهند.

در ولايت جوزجان، دو هزار تن از زنان مصروف کار زراعتی اند و شماری از اين زنان، از سال ١٣٩٠ در بخش امور باغداری مصروف کاراند، که از طرف رياست زراعت، در مسايل زراعتی با آنها کمک های لازم صورت مى گيرد.

ورته راپورونه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

نظر ورکړئ

اعلانونه

Advertisement