خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به طالبان مسلح توصيه شده که در مقابل داعش از نرمش کار بگيرند

به طالبان مسلح توصيه شده که در مقابل داعش از نرمش کار بگيرند

Oct 07, 2017 - 15:24

لشکرگاه (پژواک، ١٥ ميزان ٩٦): رهبر طالبان مسلح، با شمارى از والى ها و قوماندانان خود در هلمند ديدار نموده و از آنها خواسته است که در مقابل گروه مسلح داعش، از نرمش کار بگيرند.

يک منبع موثق در زون جنوب کشور، امروز(١٥ميزان) به آژانس خبرى پژواک گفت که ملا هبت الله رهبر طالبان مسلح، ١٢ روز قبل در يک سيمينار در ولسوالى موسى قلعۀ ولايت هلمند اشتراک کرده بود.

او افزود که در اين سيمينار، شمارى از اعضاى شوراى رهبرى طالبان مانند گل آغا، نعيم بړيڅى، صدر ابراهيم، ملا شيرين و تعدادى از اعضاى لشکر دعوا و لشکرطيبه نيز اشتراک داشته اند.

به اساس معلومات او، در اين سيمينار؛ ملا محمدزى والى طالبان براى کندهار، عبدالمنان براى هلمند، داوود مزل والى براى فراه، ملامحمد امين والى براى ازرگان، ملا بازمحمد والى براى زابل، ملا محمدعيسى والى براى غزنى، پيرآغا والى براى پکتيکا، ملا بازمحمد والى براى ميدان وردک و  سليمان آغا والى نامنهاد آنها براى ولايت غور و شمارى از قوماندانان و طالبان اشتراک کرده بودند.

منبع گفت که ملاهبت الله در اين سيمينار سه روزه، از طالبان خواست که بعد از اين، با داعش جنگ نکنند و به آنها يک نوع  گذشت داشته باشند.

اين در حالى است که قبل از اين، جنگ هايى بين طالبان و داعش در ننگرهار، فراه، غزنى، زابل، سرپل و بعضى ولايات ديگر افزايش يافته و ادعاهاى وارد نمودن تلفات و جراحات سنگين به يکديگر را نموده اند.

قارى يوسف احمدى سخنگوى طالبان مسلح، در مورد اين موضوع به پژواک گفت که ملاهبت الله طى سفرهايش به تمامى ولايات کشور، از کارهاى طالبان نظارت مى کند.

او افزود: "اين کدام حرف نو نيست، بلکه روند عادى کارهاى زعيم امارت اسلامى است که در ولايات از طالبان ديدار مى کند."

اما احمدی از اظهار نظر در مورد اظهارات اخير ملاهبت الله خود دارى کرد.

اينکه طالبان چرا در موقف خود عليه طالبان نرمش نشان داده اند، محمد حسن حقيار آگاه امور سياسى، به پژواک گفت که حکومت و امريکايى ها داعش را عليه طالبان کمک مى کردند، از همينرو طالبان در موقف خود تغيير آورده اند.

 او افزود: "امريکا و حکومت، نسبت به داعش بر طالبان ضربۀ قوى وارد مى کردند؛ از همينرو طالبان مسلح، موقف خود را در مقابل داعش نرم کرده و نمى خواهند که در دو جبهه جنگ نمايند."

اما حقيار ابراز خوشى نمود و گفت که کم شدن و يا متوقف شدن جنگ در مقابل هر گروه در هر نقطه، به نفع کشور است.

ولسوالى موسى قلعه، حدود دو سال قبل، از سوى طالبان مسلح تصرف شد و تاکنون در کنترول اين گروه قرار دارد.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement