خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ابدالی: هیچ کشور روابط کابل با هند را سلب کرده نمی تواند

ابدالی: هیچ کشور روابط کابل با هند را سلب کرده نمی تواند

Sep 24, 2017 - 15:40

دهلی جدید (پژواک، ٢ميزان٩٦): داکتر شیدا ابدالی سفیر افغانستان در هند می گوید که روابط دهلی جدید با کابل، نه تهديد برای همسایه ها، بلکه در راستاى بازسازی افغانستان است.

داکتر ابدالی در دهلی جدید طی یک مصاحبۀ اختصاصی با آژانس خبری پژواک گفت هر کشور سومى که همکاری های استراتژیک دوستان افغانستان، به تمامیت ارضی اش خطرې را متوجه نمی کند، نمی تواند جلو روابط شان با افغانستان را بگیرد.

ابدالی، ظاهراً در واکنش به اظهارات اخیر صدر اعظم پاکستان در مورد نقش هند در افغانستان گفت: "هر کشور در صورتى حق واکنش دارد که در برابر خاک شان از خاک افغانستان استفاده صورت گیرد؛ در غیر آن، روابط افغانستان را سلب کرده نمی تواند."   

صدر اعظم پاکستان، هفتۀ گذشته طی اظهارات خود در نیویارک، مخالفت خود را با نقش سیاسی و نظامی هند در افغانستان ابراز داشت؛ اما ارگ این اظهارات را رد کرد و آن را مداخلۀ پاکستان در امور داخلی افغانستان دانست.

از سوی دیگر سفیر افغانستان در هند، در واکنش به این مورد به آژانس پژواک گفت: "چنین موقفى اگر از سوی هر کشور اعلام می شود، برای افغانستان مهم نیست."

ابدالی روابط افغانستان با کشور هند را گسترده و بر اساس توافقنامۀ استراتژیک دانست و گفت: "افغانستان در روابط خود مستقل است و دوست خود را نیز به دست خود تعیین می کند."

سفیر افغانستان در پاسخ به این پرسش که آیا این گمان پاکستان درست است که گویا نقش هند در افغانستان برای این کشور خطر محسوب می شود؟ گفت: "هرگز نه، افغانستان هیچ وقت به کسی اجازه نخواهد داد که از خاکش در برابر کسی استفاده شود. افغانستان یک کشور مستقل است و بر اساس این اصل، توقع داريم که پاکستان، به افغانستان منحيث يک کشور مستقل نگاه کند."

به گفتۀ ابدالی، هند تا کنون حدود٣میلیارد دالر با افغانستان کمک کرده، که این کمک ها به مشورۀ حکومت افغانستان، در پروژه های طولانی مدت مصرف شده است.

وی گفت که هند اطمينان داده است که در عرصه های آموزش سربازان و ترمیم تجهیزات  شان، با افغانستان همکاری خواهد کرد.

شیدا ابدالی گفت: "تا وقتیکه افغانستان تجهیزات امنیتی و دفاعی معیاری ناتو را به دست مى آورد، هند می تواند نقش اساسی در این عرصه ادا نماید و آن عده هلیکوپترهايى را که از کار افتاده، ترمیم کند."

موصوف افزود که هدف از آموزش سربازان افغان از سوی دوستان استراتژیک به شمول هند، بلند بردن قابلیت های آنها می باشد؛ تا جلو تروريزم را به شکل درست بگيرد و  صلح و ثبات در منطقه تامين گردد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement