خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در کابل ١٢١سردخانه ساخته شده است

در کابل ١٢١سردخانه ساخته شده است

Sep 20, 2017 - 17:39

کابل (پژواک، ٢٩سنبله ٩٦): در پنج ولسوالى کابل، ١٢١ سردخانۀ پياز و کچالو به هزينۀ ٥٥ ميليون افغانى ساخته شده است.

مراسم گشايش سردخانه هاى مذکور، امروز در ولسوالى چهار آسياب ولايت کابل برگزار گرديده بود.

وزير زراعت، آبيارى و مالدارى؛ در اين مراسم گفت که از جمع سردخانه هاى يادشده، ٦١ سردخانه در موسهى، ٢٧ در قره باغ، ١٦ در چهار آسياب، ١٤ در خاکجبار و سه سردخانه در ولسوالى بگرامى، طى مدت شش ماه ساخته شده است.

او افزود که هزينۀ پنجاه درصد سردخانه ها، از سوى مردم و متباقى از سوى وزارت زراعت پرداخته شده است.

به اساس معلومات او، از جمع سردخانه هاى يادشده ١١٦ سردخانۀ کوچک و بقيه بزرگ مى باشد.

به گفته ضمير، سردخانه هاى کوچک، ظرفيت نگهدارى ١٢-١٥متريک تن، و سردخانه هاى بزرگ ظرفيت نگهدارى ٥٠-٦٠ متريک تن پياز را دارد، که براى نگهدارى کچالو نيز از آن استفاده شده ميتواند.

مقامات اين وزارت ميگويند که سردخانه هاى کوچک، به اساس مشورۀ شوراى انکشافى محلى، براى يک تن ساخته شده و به تنهايى از آن استفاده کرده مى تواند؛ چرا که از يکسو نصف هزينۀ آن را پرداخته و از سويى هم، زمين خود را به آن اختصاص داده است.

اما منبع افزود که در هر سردخانه، هفت نفر شريک است و افراد يادشده نيز به اساس مشورۀ شوراى انکشافى منطقه انتخاب ميشوند.

عبدالخليل مقتدر ولسوال چهار آسياب، ضمن ابراز خوشى از ايجاد سردخانه هاى يادشده، بدون جزئيات گفت که نياز به سردخانه هاى ديگر نيز در اين ولسوالى ديده ميشود.

باشندگان منطقه نيز در اين مورد نظريات متفاوت داشته اند.

خيرالدين يکى از دهاقين منطقۀ خيرآباد اين ولسوالى گفت که حدود ده جريب زمين زراعتى دارد و وزارت زراعت، يک سردخانۀ کوچک به وى اعمار نموده و بيش از اين، جاى مناسب براى نگهدارى پياز و کچالو نداشت؛ از همينرو نصفى از حاصلات پيازش ضايع مى شد.

او افزود: "رييس شوراى قريۀ ما به همه گفت که کى براى ايجاد سردخانه زمين مى دهد؟ اما کسى آمادگى نشان نداد. بعداً برايش گفتم که من آماده هستم؛ حالا خوش استم که صاحب سردخانه شدم."

اما عبدالرووف يکى از دهاقين منطقۀ چهل دختران اين ولسوالى، با وجودى که از ايجاد سردخانه ها خوش است؛ اما مدعى است که سردخانه ها، يا به ملک ها و يا هم به افرادى ايجاد شده که با ملک ها و اعضاى شوراى انکشافى منطقه روابط نزديک دارد.

او افزود: "تمامى کارها از طريق واسطه و رابطه انجام ميشود، به من در ١٦ سال گذشته فقط يک ماشين دواپاشى داده و امکانات ديگر نديدم."

اما عمر منگل رييس زراعت ولايت کابل، اين اظهارات را تا حد زياد رد کرده گفت که سردخانه ها به اساس مشوره و توافق شوراى انکشافى هر منطقه، ساخته شده است.

سردخانه هاى يادشده در اين ولسوالى هاى کابل؛ درحالى ايجاد شده که به اساس گزارش ها، در مناطق يادشده اکثراً پيازها به علت نبود سردخانه، ضايع و يا هم به قيمت پايين فروخته ميشود.

همچو مشکلات در مناطق ديگر کشور نيز وجود دارد؛ اما به اساس معلومات وزارت زراعت، در پنج سال گذشته بيش از ٢٨٠٠سردخانه به منظور حفظ پياز و کچالو در سراسر کشور ايجاد شده، که در مجموع ظرفيت نگهدارى بيش از ٦٣ هزار متريک تن پياز و کچالو را دارد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement