خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

روسیه: طالبان یک گروه تروریستی است

روسیه: طالبان یک گروه تروریستی است

Aug 24, 2017 - 16:20

کابل (پژواک ،۲سنبله۹۶): سفارت روسیه در کابل، می گوید اظهارات اخیر رئیس مشرانوجرگۀ افغانستان که روسیه را به حمایت از داعش و طالبان متهم کرده، بی اساس است و از نظر این کشور هر دو گروه تروریستی اند.

در خبرنامه یی که از سوی سفارت روسیه به دسترس آژانس خبری پژواک قرار گرفته، گفته شده است که صحبت های اخیر فضل الهادی مسلم یار رئیس مشرانوجرگه شورای ملی افغانستان با تلویزیون «شمشاد» در مورد روسیه، بی بنیاد است.

سفارت روسیه گفته است: "آقای مسلم‌یار باز هم ادعاهای بی‌اساسی را مطرح کرده است که گویا روسیه مشترکا با پاکستان و ایران، گروه‌های تروریستی «دولت اسلامی (داعش) و تحریک طالبان را در افغانستان پرورش و آموزش داده اند."

در این خبرنامه خاطر نشان شده است که تا کنون هیچ یک از مسوولین سیاسی و نظامی افغانستان و امریکا، دلایلی را مبنی بر دست داشتن روسیه در حمایت مادی ­-تخنیکی و یا مالی از افراطیون و تروریست ها در افغانستان، به ویژه آموزش آنها ارائه نکرده اند.

نمایندگی سیاسی روسیه در افغانستان افزوده است که روسیه، فعالیت "گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان از جمله طالبان، داعش، القاعده، تحریک اسلامی ازبکستان و تحریک اسلامی ترکستان شرقی را در خاک خود ممنوع کرده و به این باور است که این گروه ها با حمایت مستقیم و تمویل برخی از کشور‌های غربی و شرق میانه، ایجاد گردیده اند.

روسیه تصریح کرده است که این گروه اظهار نظرها از سوی نماینده بلندرتبه شورای ملی افغانستان در مغایرت با خصلت دوستانه مناسبات بین دو کشور و مردم دو کشور قرار داشته و با فضای موجود حسن تفاهم، اعتماد و همکاری، در مبارزه با تروریزم و همچنان با تلاش ها برای تثبیت اوضاع در منطقه هماهنگی ندارد.   

در ماه قوس سال گذشته، جنرال جان نیکولسن قوماندان نیروهای حمایت قاطع(ناتو) در افغانستان  گفته بود که روسیه هم به جمع ایران و پاکستان پیوسته و مانند آنها به اعمال "نفوذ زیان بار" در افغانستان می‌پردازد و تلاش می کند که به طالبان مشروعیت ببخشد.

سفیر روسیه در کابل، در واکنش به این اتهام گفته بود که این کشور با طالبان در ارتباط است و این ارتباط بخاطر حفاظت از شهروندان روسیه و کمک به روند صلح افغانستان صورت می گیرد.

در یک سال گذشته، اتهام ارتباط روسیه با طالبان بارها از سوی مسوولان محلی و نظامی در برخی ولایات نیز مطرح شده؛ اما مقام های ارشد حکومت افغانستان تا کنون این گزارش ها را تايید نکرده اند.

 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement