خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

عدم آگاهی مردم از تنوع حیات، باعث آسیب پذيرى محیط زیست شده است

عدم آگاهی مردم از تنوع حیات، باعث آسیب پذيرى محیط زیست شده است

May 22, 2017 - 18:03

کابل(پژواک، اول جوزا ۹۶): از روز جهانی تنوع حیات؛ با شعار "تنوع حیات و توریزم پایدار"، از سوی وزارت زراعت در حالی تجلیل شد که عدم آگاهی مردم از تنوع حیات؛ باعث آسیب پذيرى محیط زیست، جنگلات و علفچرها شده است.

"تنوع حیات، بخشی حساس از سرمایه طبیعی است که در برگیرنده بسیاری از نیازهای طبیعی می باشد."

محمد رفیع قاضی زاده رییس عمومی منابع طبیعی وزارت زراعت و مالداری، در مراسم تجلیل از روز جهانی تنوع حیات گفت که هدف از تجلیل این روز، آگاهی دادن برای کسانی که در سطح پاليسی و پلان گذاری دخیل استند در باره تنوع بیولوژیکی در حیات اقتصادی و اجتماعی مى باشد؛ تا آنان در برنامه ریزی و پلان گذاری ها از انقراض انواع جلوگیری نموده و پایداری محیط زیست و حفظ آن را در نظر بگیرند.

وی علاوه کرد که نا امنی در ساحات دوردست سبب می شود که افراد استفاده جو، دست به قطع و قاچاق درختان بزنند.

به گفتۀ موصوف، برای جلوگیری از قطع جنگلات به طور خودسرانه، اقدامات جدید ازطرف دولت صورت گرفته است و افراديکه بدون اجازه و غیر قانونی دست به قطع جنگلات بزنند، مطابق قانون به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

وى افزود که استفاده کننده تنوع حیات، تمام بشریت است و همه اقشار جامعه در حفاظت از انواع طبیعت، علفچرها و جنگلات نقش دارند.

قاضی زاده درادامه صحبت هايش اشاره نمود که ساحاتى مانند بند امیر در بامیان و واخان در بدخشان، موجودیت طبیعت دست نخورده و حیات وحش آن، نشانه های بارز ارزش دادن به ساحات طبیعی است و باید از آنها استفادۀ درست صورت گیرد.

وی گفت که دولت فقط به حیث مالک، و مردم استفاده کننده اصلی منابع  طبیعی میباشند.

غلام نقشبند ناصری استاد پوهنځی زراعت پوهنتون کابل دراين مراسم گفت: "مفهوم از تنوع حیاتی، اختلاف خود نوع و بین انواع دیگر موجودات زنده میباشد."

وی افزود که ارتباط ناگسستنی میان انواع موجودات که روی زمین زیست دارند، میباشد که یک موجود بدون موجود دیگر غیر قابل تعریف است.

وی ضمن تاکید بر اینکه از تعداد معین موجودات زندۀ روی زمین، استفاده صورت گرفته می تواند، گفت: "همین تعداد معین موجودات، از اثر مداخلۀ انسان در حال انقراض (نابودن شدن) قرار گرفته و سبب گرم شدن زمین، بلند شدن سطح آب دریا ها و اختلافات فصلی شده است."

موصوف تاکید نمود: "یکی از چالش ها این است که از منابع طبیعی به طور معقول استفاده نمی شود و این کار سبب گرديده تا درجه حرارت و تغيیر آب وهوای زمین، تخریب شود و در ساحاتی که برف وجود دارد، کم شود  و یا خشک سالی ها پوشش نباتی آن را تغییردهد."

جلال الدین ناصری رییس میراث های طبيعی اداره ملی حفاظت از محیط زیست، درصحبت هايش گفت که در اداره ملی حفاظت محیط زیست به منظور تطبیق و برآورده  شدن اهداف، مشترکاً با نهاد های علمی  و بین المللی، ادارات دولتی و غیر دولتی و جوامع روستايی کار مینماید.

موصوف، به هدف تطبیق استراتیژی ملی تنوع حیات مردم، از علمای دین، نهاد های ملی و بین المللی، مراجع علمی، جامعه مدنی و رسانه ها  تقاضا کرد که در نهادینه ساختن حفاظت محیط زیست و تنوع حیات سهم فعال گرفته و در روشن ساختن اذهان عامه، مسولیت خویش را ادا نمایند.

اين درحاليست که سازمان ملل متحد، همه ساله ۲۲می را به عنوان روز جهانی تنوع حیات به هدف افزایش آگاهی عموم مردم و بالا بردن سطح درک آنها نسبت به تنوع حیاتی، و آشنایی مردم با محیط زیست و آگاهی دهی درباره اهمیت و حفظ حیات وحش، تجلیل می نماید.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement