Status message

خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

والی فاریاب از کم کاری و تنبلی برخی وزارتخانه ها شکایت کرد

والی فاریاب از کم کاری و تنبلی برخی وزارتخانه ها شکایت کرد

Nov 10, 2016 - 15:41

ميمنه (پژواک،٢٠عقرب ٩٥): والی فاریاب، ضمن شکایت از برخی وزارتخانه ها به خاطر عمل نکردن به تعهدات شان در قبال تطبیق پروژه های انکشافی در این ولایت؛ آنها را به کم کاری، تنبلی و بی ظرفیتی متهم کرد.

سید انور سادات، مشخصاَ از وزارتخانه های انرژی و آب، فوايدعامه،  شهرسازی، صحت و تحصیلات عالی نام گرفت و گفت که مسوولین وزارتخانه های یادشده، برای ملت بخصوص در جلسه کابینه که وی در آن شرکت داشت، بر تطبیق پروژه های انکشافی که بالای امنیت، حکومتداری خوب، ایجاد فرصت های شغلی تاثیر مستقیم دارد تعهداتی داشتند؛ اما به آن عمل نکردند.

موصوف افزود که از اسفالت۳۰ کیلومتر سرکهای داخل شهر میمنه، اسفالت ۳۰ کیلومتر سرک میمنه - بلچراغ و اسفالت ۳۰ کیلومتر سرک میمنه عطاخان خواجه، بندهای آبگردان المار و دهندرۀ پشتونکوت و شبکه آبرسانی میمنه، بعنوان پروژه هايی ياد کرد که قرار بود در سال ۱۳۹۵ آغاز و یا کار پروژه هاى نیمه کاره تکمیل گردد.

وی علاوه نمود: «قرارداد ساخت بند آبگردان المار، ۵۳ میلیون دالر هزینه داشت؛ ۶ سال سپری شد کار آغاز نگردید. قرارداد فسخ شد. شرکت های ساختمانی ۱۲ میلیون دالر پول بیت المال را حیف و میل  کردند. قرار بود ساخت این بند دوباره به تدارکات برود؛ اما هنوز شامل پلان نکرده اند. بند آبگردان دهندره به هزینۀ ۵۰ میلیون دالر، ۳۰ کیلومتر سرکهای داخل شهر میمنه، سرک های میمنه - بلچراغ، میمنه ـ عطاخان خواجه، کار شبکه آبرسانی میمنه و شفاخانۀ نیمه کارۀ یکصد بستر، قرار بود که کار این پروژه ها امسال شروع شود؛ اما تاکنون گام عملى برداشته نشده است.»

اين مقام بلندپايه درفارياب افزود که با عملی شدن اين پروژه ها، زمینۀ کاریابی برای صدها جوان مساعد میگردید، از مهاجرت جوانان به کشورها و نیز از پیوستن به صفوف مخالفین جلوگیری مینمود؛ اما به علت بی تفاوتی و کم ظرفیتی در برخی از وزارتخانه ها که۳۰ درصد بودجۀ انکشافی شانرا به مصرف رسانده نتوانستند، درسال روان عملی نگرديد.

والی فاریاب همچنان یادآور شد که  وزارت تحصیلات عالی، ایجاد فاکولته طب و فاکولته شرعیات را در پوهنتون فاریاب وعده سپرده بود؛ اما دیده میشود که  سال آینده نیز شامل پلان نساخته اند. 

به گفته موصوف، موارد یاد شده با ارسال مکاتیب متعدد  تعقیب گرديده و با رییس جمهور، از طریق ویدیوکنفرانس مطرح نموده است؛ اما برخوردهای سلیقوی، بی ظرفیتی و تنبلی برخی اشخاص در وزارتخانه ها و بخصوص در بخش تدارکات، باعث شده است که پروژه ها تحقق نیابد.

اوگفت در صورت تعلل مراجع متذکره، در کابل رفته رسماَ شکایت خواهد کرد.

اما محمد فهیم ضیائی معین وزارت انرژی و آب، با تاييد اينکه قبلاَ در این وزارت ظرفیت لازم وجود نداشت؛ گفت درحال حاضراین ظرفیت موجود بوده و میتوانند پروژه های منظورشده را تطبیق و به خوبی نظارت نمایند.

ضیائی در مورد پروژه های بند آبگردان المار و دهندرۀ پشتونکوت گفت که در گذشته، چیزی گندم تر و چیزی آسیاب کند بود؛ یعنی هم وزارت انرژی و آب و هم شرکت های تطبیق کننده ظرفیت لازم را نداشتند؛ اما اکنون این امکانات موجود است، بند آبگردان دهندره در تدارکات ملی قرار دارد و بزودی کارش آغاز میشود، و قرارداد بند آبگردان المار که فسخ شده بود، پروسه آن دوباره زیرکار است تا به تدارکات سپردده شود.

وی اطمينان داد که قرارداد هردو بند آبگردان المار و دهندره، به زودترین فرصت عقد میشود.

در همین حال، عبدالمنان جوره زاده یکی از کارشناسان زراعت درفارياب، به پژواک گفت که با عملی شدن هردو پروژۀ متذکره، هزاران هکتار زمین در ساحۀ پشتونکوت، شهر میمنه، خواجه موسی و المار تحت آب قرار میگیرد، زراعت رشد میکند و زمینۀ کار برای هزاران تن مساعد میشود.

افزون برآن، اين منبع افزود که با فراهم سازى زمينۀ کشت غله جات، نباتات، اشجار، حبوبات وحتی شالی، بنیۀ اقتصادی مردم بخصوص دهاقین تقویت می یابد. 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement