خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باغداران پکتيکا براى ميوه هاى خود بازار مى خواهند

باغداران پکتيکا براى ميوه هاى خود بازار مى خواهند

Sep 17, 2016 - 17:16

شرنه (پژواک، ٢٧ سنبله ٩٥): شمارى از باغداران پکتيکا مى گويند که براى حاصلات شان، بازار وجود ندارد و حاصلات آنها در حال خراب شدن است.

اين باغداران مى گويند که از شش ماه گذشته بدينسو، شاهراه افغانستان- پاکستان در منطقۀ انگور اده مسدود شده و حاصلات آنها، به پاکستان صادر نمى شود.

احمدشاه يکى از باغداران شرنه مرکز ولايت پکتيکا، به تاريخ(٢٧سنبله) به آژانس خبرى پژواک گفت سه هزار تاک انگور دارد که از آن، هفت تُن حاصل جمع کرده است.

او افزود: "انگور ما در حال خراب شدن است، حيرانم که چه کنم؛ براى فروش آن بازار وجود ندارد."

به گفتۀ او در اين ولايت، سردخانه نيز وجود ندارد که باغدارن  بتوانند حاصلات خود را در آن نگهدارى کنند.

شير احمد کتوازى يکى از باغداران قريۀ مست ولسوالى يوسف خيل، به پژواک گفت که در اين قريه، ده ها باغ انگور وجود دارد.

او افزود که باشندگان بيشتر اين قريه، مشکلات اقتصادى خود را از اين راه برآورده مى سازند؛ اما امسال براى حاصلات خود بازار ندارند.

او گفت: "در اينجا بعضى تاجران مى آيند؛ اما انگور را به قيمتى مى خواهند که مفت دادن آن بهتراست."

شماری از باغذاران ديگر اين ولايت نيز اظهارات مشابه داشته و مى گويند که اگر حکومت براى حاصلات شان بازاريابى نکنند، آنها با مشکلات شديد مالى مواجه خواهند شد.

داد محمد يکى از آگاهان امور اقتصادى در ولايت پکتيکا، به پژواک گفت که در سال هاى قبل، به تن ها انگور و سيب به ساير ولايت و حتى به کشورهاى همسايه صادر مى شد؛ اما امسال هيچ کارى در اين زمينه صورت نگرفته است.

  موصوف علاوه کرد که حاصلات باغداران،  بعد از متشنج شدن روابط افغانستان و پاکستان، به جاى خود مانده و در معرض خرابى قرار دارد.

به گفتۀ دادمحمد، حکومت مسووليت دارد که به حاصلات باغداران، يک مارکيت مناسب پيدا کند.

صحبت خان خروتى معاون رياست زراعت و مالدارى پکتيکا نيز به پژواک گفت که حاصلات بعضى باغداران اين ولايت، به علت نبود بازار رو به خرابى است.

اما موصوف افزود که در مرکز و ولسوالى هاى خيرکوت و ارگون، سردخانه ها ساخته شده و باغداران مى توانند که حاصلات خود را تا يک مدت در سردخانه هاى مذکور نگهدارى کنند.

وى گفت: "ما تلاش داريم که به حاصلات مذکور بازاريابى کنيم، به وزارت نيز پيشنهاد نموديم که سردخانه هاى ديگرى نيز در اين ولايت ايجاد نمايد."

به گفتۀ خروتى، ميوه ها در اين ولايت به خاطرى بازار ندارد که شاهراه بين افغانستان و پاکستان، در منطقۀ انگور اده مسدود گرديده است.

 اين در حالى است که نيروهاى پاکستانى، چندى قبل يک دروازه و ساير تاسيسات نظامى در منطقۀ انگور اده اعمار نموده اند.

هرچند نيروهاى پاکستانى گفته اند که تاسيسات مذکور را به طرف افغانستان سپرده اند؛ اما برخى منابع به پژواک گفته اند که پاکستانى ها فقط دروازه را به افغانستان سپرده و ساير تاسيسات هنوزهم در تصرف آنها قرار دارد.

شايان ذکر است که شاهراه بين افغانستان و پاکستان نيز از آن زمان به بعد، در منطقۀ انگور اده مسدود گرديده است.

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement