خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بيش از٦٠هزار دهقان در بخش کشت برنج آموزش ديده اند

بيش از٦٠هزار دهقان در بخش کشت برنج آموزش ديده اند

Sep 06, 2015 - 17:53

کابل(پژواک،۱٥سنبله ۹۴): وزارت زراعت، آبیاری و مالداری ميگويد که زمینۀ آموزش عملی و نظری برای بيش از٦٠ هزار دهقان را در بخش کشت شالی(برنج) در سطح کشور مساعد نموده است.

افغانستان، یکی از مصرف و تولید کنندگان برنج درجهان است وتخمین زده می شود که هرفرد درکشور، سالانه حدود ٢٠ کیلو برنج مصرف می کند.

مقامات وزارت زراعت ميگويندکه فعلاًحدود ٢٢٠ هزارهکتار زمین درکندز، تخار، بغلان، ننگرهار، لغمان، کنر، بدخشان، بلخ، خوست، پکتیا، دایکندی، سرپل، بامیان، کابل، کاپیسا، غور، پروان و بادغیس را تحت کشت شالی درآورده است.

برداشت محصول برنج درکشور، سالانه ارقام سعودی و روبه رشد را ارائه میکندوسال گذشته ٥٣٧ هزار تُن برنج، ازاين ولایات حاصل گرفته شده است.

درخبرنامه اى که امروز ازسوى اين وزارت به آژانس خبرى پژواک مواصلت کرده، تصريح شده است که ازپنج سال تاکنون،١١هزار شالی کاربصورت مستقیم و ٥٠ هزار تن ديگربه شکل غیر مستقیم دوره های آموزشى کشت شالی را درسراسر کشور در همکاری بانهاد های کمک کننده زراعت فرا گرفته اند.

منبع نوشته است که برداشت محصولات برنج وعرضه آن به مصرف کنندگان، نیازبه پروسه های زمانگیر، پیچیده و پر زحمت دارد؛ فعلاً دو فابریکه بزرگ پروسس شالی درننگرهار و کندز فعالیت ميکنند که تاحدود زیادی تقاضای بازار را رفع نموده و برنج پروسس شده آنها از کیفیت بهتر برخوردار است.

وزارت زراعت به منظور ترویج و تحقیق بهتر شالی، قطعات نمایشی را در ولایات مختلف نيز ایجاد نموده وفعالیت دراین راستا سبب گردیده که در قطعات نمایشی سطح حاصلات برنج از دو تُن فی هکتار به حدودهفت تُن برسد که این خود یک دستاورد عالی برای شالی کاران است.

مقامت وزارت ميگويند: "این پیشرفت ها محصول تلاش های  وزارت زراعت در راستای جلب کمک ها برای  آموزش هاى فنی و تخنیکی، توزیع وسایل عصری وپیشرفته، وسایل وماشین آلات وتغییر شیوه های کاشت و برداشت از سیستم  بدوی به شیوه های عصری و پیشرفته را نشان ميدهد."

گفتنى است که جاپان، عمده ترین کمک کننده شالی کاری درافغانستان بوده که در این راستا در کنار آموزش کادرهای مسلکی، امکانات دسترسی به وسایل عصری، راهکارهای جدید شالی کاری و به دست آوردن برنج  را به دهاقین افغانستان مساعد نموده است .

همچنان به تازگی چین، يکصد پایه ماشین کشت شالی را به وزارت زراعت کمک کرده، که این کمک میتواند در پروسه کشت شالی تا حدود زیادی به دهاقین ممد واقع شود.

 

 

 

 

علامت: 

گزارش های مربوطه:


Download “Pajhwok” mobile App, on your smartphone to read and access latest news, features, interviews, videos and photos about Afghanistan.

   

اعلانات

Advertisement